منظره بی نظیر دریاچه سد طالقان

0
32

منطقه کوهستانی طالقان یکی از بی نظیرترین دره‌ها و مناطق کوهستانی ایران واقع در منطقه البرز غربی است که سراسر آن را از شرق به غرب رودخانه خروشان طالقان رود یا به عبارتی شاهرود طی می کند و با عبور از دریاچه سد طالقان به رودخانه الموت و سپس به دریاچه سد سپیدرود می‌پیوندد.

شهرستان طالقان تا چندی پیش یکی از شهرستان‌های حومه تهران به حساب می‌آمد اما این روزها جزئی از استان البرز است. این منطقه ۸۰ روستا را شامل می‌شود که در میان دره بزرگی در کوه های البرز قرار دارد. طالقان از شمال به کلاردشت و الموت و منجیل، از غرب به اوشان، از جنوب به قزوین و آبیک و هشتگرد و کرج و از شرق به کندوان و کرج متصل می‌شود و با مساحتی حدود ۱۳۰۰ کیلومترمربع مساحت، در فاصله حدود ۱۴۰کیلومتری تهران واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا از ۱۴۰۰ تا ۲۶۰۰متر، متغیر است. همچنین پل بزرگی روی رودخانه طالقان قرار دارد که با استفاده از آن می توان به روستاهای سوهان و کش دسترسی پیدا کرد.

سد طالقان بر روی رودخانه ای به همین نام در دره طالقان و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده که از نوع سنگریزه ای با هسته رسی است، اولین طرح های مربوط به احداث سد طالقان به دهه ۳۰ بازمی گردد اما تا سال های ۱۳۶۶ ساخت آن به تعویق می افتد و گزارش نهایی همراه با اسناد مناقصه سد در سال ۱۳۷۱ به سازمان آب منطقه ای تهران ارائه می شود. پس از انجام تمام تحقیقات و بازنگری ها کار ساخت آن در سال ۱۳۸۰ و در سال ۱۳۸۵ پایان می یابد. طول تاج هزار و ۱۱۱ متر، ارتفاع از پی ۱۰۹ متر و ارتفاع از کف این سد ۱۰۳ متر است. همچنین گنجایش کل مخزن ۴۲۰ میلیون متر مکعب و گنجایش مفید مخزن ۳۲۹ میلیون متر مکعب است.

تجربه یک دنیا آرامش در کمپ ماهیگیری

علاوه بر این که دریاچه ایجاد شده در سد طالقان، محل زیست ماهی های بسیاری از جمله زردپر، قزل آلای رنگین کمان و کپور است، می توانید کمپ ماهی گیری در کناره های آن برپا کنید و ساعت‌های آرامش بخشی را تجربه کنید. در این منطقه می توانید سری به چشمه های آب گرم، غارها و دخمه های طبیعی بزنید و گردش متنوعی داشته باشید. مشهورترین این چشمه‌ها، چشمه آب گرم در شمال روستای گراب در بالاطالقان، چشمه آب گرم گنداب در شمال روستای دهدر در بالاطالقان و چشمه آب گرم در شمال روستای هرنج است. همچنین از غارهایی که می توانید از آن‌ها بازدید کنید غار بزج در روستای بزج، غار کله سنگ در کوهی به همین نام در نزدیکی روستای سوهان و آرتون، مرغ بند در شمال روستای ناریان، دخمه باستانی خلی رز در مزرعه‌ای به همین نام در روستای ورکش و دخمه بادامستان در نزدیکی روستای وشته هستند.

آبشارگردی در طالقان

طالقان آبشارهای فصل و دائمی زیبایی را نیز در خود جای داده که از مهم ترین آن ها آبشار «شلبن» در جنوب روستای بزج، آبشار «ترنو» در جزینان دربند و آبشار «آسکان» در روستایی به همین نام، آبشار «سفیدآب» در جوار مزرعه و کوهی به همین نام که در غرب قله شاه‌البرز واقع است، هستند. برخی از این آبشارها در فصل زمستان قندیل می بندند که منظره زیبایی را به وجود می آورد.

اگر به کوهنوردی نیز علاقه مند باشید می‌توانید به ارتفاعات اطراف طالقان از جمله شاه البرز و رشته های کوه فرعی طالقان که بخشی از رشته کوه اصلی البرز است سری بزنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

افزودن دیدگاه